Viac informácií k tejto téme

Čo nám vzala, čo nám dala a čomu nás naučila. Rakovina.


Rakovina nemusí znamenať len utrpenie a smrť.
To je hlavným odkazom projektu Hovorme o tom.

Táto stránka vám prináša takmer 60 krátkych videí, ktoré vznikli z rozhovorov s ľuďmi, ktorí rakovinu prekonali. Vstúpila im do života nečakane a zdanlivo nezmyselne. Uvedomenie si vlastnej smrteľnosti bola pre nich skúsenosť, ktorá ich vydesila ako takmer každého, kto niečo podobné zažil. V rozhovoroch s nimi nás zaujímali hlavne spôsoby, ako sa so situáciou, do ktorej sa dostali, dokázali vyrovnať. Ako našli silu jej čeliť a aká bola ich cesta, ktorá ich doviedla k remisii, vyliečeniu a novej, lepšej, kvalite života po chorobe. Ako umožnili svojej chorobe, aby im nie len vzala, ale aj veľa dala.

Hovorme o tom je iný ako väčšina projektov pre onkologických pacientov. Nevzbudzuje súcit a snaží sa ľudom, ktorí prekonávajú onkologické ochorenie prinavrátiť pocit vlastnej výnimočnosti. Aby samých seba nevnímali už len ako onkologických pacientov a aby ich tak nevnímala ani spoločnosť.

O tvorcoch projektu

Zuzana Truplová

Projektom pre ľudí s onkologickými ochoreniami sa venuje od roku 2006.
V roku 2006 založila OZ Lymfoma ako aj stránku www.lymfom.sk.

V roku 2009 vydala knihu Márie Andrášiovej Keď do života vstúpi rakovina, na ktorej vzniku sa aj podielala. Je spoluzakladateľkou portálu www.onkopacient.sk, ktorý vznikol v roku 2009 a je venovaný psychologickej podpore onkologických pacientov a ich rodín. Spolu Máriou Andrášiovou spolupracuje na väčšine aktivít súvisiacich s touto stránkou.

V roku 2010 spoluzaložila Slovenskú onko-psychologickú spoločnosť, ktorá sa okrem psychologickej podpory pacientov a ich rodín venuje aj vzdelávaciej činnosti v oblasti komunikácie s onkologickými pacientmi.

Projekt hovorme o tom je jej zatiaľ jej posledným projektom, ktorý plánuje dlhodobo rozvíjať...

Sama je bývalou onkologickou pacientkou, dvakrát prekonala rakovinu lymfatických uzlín.

Lubo Špirko

Popredný slovenský fotograf, ktorý je známy vďaka figurálnym fotografiám ľudského tela v zaujímavých kompozíciách a polohách. Fotografuje hlavne ľudí, na svojich fotografiách nájdete možno nájsť mnohých umelcov, športovcov a tanečníkov.

Od roku 2002 vedie fotografické workshopy pre ľudí, ktorí fotografujú s nadšením.

Vydal fotografické knihy Body Look, Dont cover Your eyes, Flowers, BodyPortfolio a WaterEmotion.

V poslednej dobe využíva fotoaparát aj ako prostriedok na zachytenie videa , sústreďuje sa na krátke promo videá a klipy.

Žije a pracuje v Bratislave a Prahe.